Make your own free website on Tripod.com

 - Sardes Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu

Salihli Belediyesi ile Çine Belediyesi’nin, Ege Maden İhracatçıları Birliği ile sağladıkları işbirliğine bağlı olarak; 23 Mayıs- 23 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek, “Sardes Uluslararasırası Taş Heykel Sempozyumu”, altı heykel sanatçısının katılımıyla devam etmektedir.

Kent düzenlenlenmesinde doğal taş kullanarak doğaya ve insan sağlığına saygılı davranan, Salihli ve Çine Belediyeleri’nin uygulamaları; kent estetiği ve kent kültürü bakımından çok değerli bir katkının paylaşılmasına örnek olmaktadır. Ege Maden İhracatçıları Birliği, bu değerli uygulamanın en büyük destekçisidir.

Salihli ve Çine Belediyeleri’nin, kent merkezlerine estetik yaşam alanları ve çağdaş sanat eserleri kazırmak amacıyla düzenlemiş olduğu “Sardes Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu”na; Songül Telek (Türkiye), Ali Jabbar (Irak), Canan Sönmezdağ (Türkiye), Tanya Premınger( İsrail), Vıctar Kopach ( Born in Belarus), Jhon Gobarishvili (.citizen of Georgi..) isimli heykeltraşlar katılmaktadırlar. Proje kapsamında, Gülce Yelken ve Tuğçe Yücetürk (Türkiye) isimli asistan heykeltraşlar da çalışmalarda aktif olarak yer almaktadırlar.

Kendi ülkelerinde ve dünyanın pek çok ülkesinde sergiler açmış, eserler yapmış, estetik ve sanatsal katkılarda bulunmuş heykeltraşlar; Salihli ve Çine’ye 3’er adet, Türk Doğaltaş’larından yapılmış heykeller kazıracaklardır.

Altı heykeltraş tarafından yapılacak eserlerde kullanılacak doğaltaşları, Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin üyeleri karşılamaktadırlar. Salihli ve Çine Belediyeleri de; heykeltraşların proje kapsamındaki giderlerini karşılamaktadırlar.

Salihli Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay ve Çine Belediye Başkanı Osman Aydın şöyle demişlerdir: “ Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Osman Erdinç başta olmak üzere, Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin tüm değerli üyelerine, bu anlamlı kent estetik çalışmalarımıza katkı ve destekleri için yürekten teşekkür ediyoruz. Ayrıca altı heykeltraşımıza da, Salihli ve Çine’ye kazırdıkları değerler için sımsıcak teşekkürlerimizi iletiyoruz. Salihli ve Çine, onların her zaman evidir, unutmasınlar istiyoruz. Doğanın ve tarihi değerlerin tahrip edilerek yağmalığı, sadece rant için kültürel mirasların üstüne yüzme havuzu yaptıranların yaşadığı bu topraklarda; bunları durduracak ve tarihe sahip çıkacak bellek ve anlayış sahibi insanların hiç de az olmadığını biliyoruz. Salihli ve Çine halkının da bu bilinç ve duyarlılıkta olduğunu biliyoruz.

Gelecek kuşaklara daha anlamlı ve güzel bir dünya bırakmak için; kültürel ve sanatsal ilişkileri koruyarak ve zenginleştirerek farkımızı üretebileceğimizi hatırlatmak istiyoruz. Modern ve çağdaş bir dünyanın, yıkarak ve yok ederek değil, koruyarak ve tarihi sahiplenerek gerçekleştirilebileceğine inanıyoruz. Düne ve bugüne sahip çıkan, koruyan ve destek veren Salihlili ve Çineli halkımızı, bizlere destek veren çalışma arkadaşlarımızı ve değerli basınımızı da sevgiyle, saygıyla selamlıyoruz. Hepsine teşekkür ediyoruz!”.